plecak na kółkach

Zalety i wady plecaka na kółkach

Wybór plecaka szkolnego wiąże się z podjęciem bardzo ważnej decyzji. Może ona bowiem zaważyć nie tylko na wygodzie, ale nawet zdrowiu naszego dziecka. Źle dobrany tornister prowadzi do bólów kręgosłupa i licznych wad postawy. Obecnie uczniowie noszą bowiem wiele ciężkich książek, zeszytów i przyborów, które łącznie ważą na prawdę sporo. Często doskonałym rozwiązaniem wydaje się wybór plecaka na kółkach. Jakie są jego zalety oraz wady? Odpowiadamy.

Plecak na kółkach, dlaczego warto?

Plecaki na kółkach ograniczają konieczność noszenia na plecach ciężaru, jakim są grube książki, zeszyty i przybory. Redukują więc ryzyko wad postawy oraz sprawiają, że dojście do szkoły i powrót do domu stają się dla dziecka o wiele przyjemniejsze. Tego typu plecaki są też często odrobinę większe od zwykłych tornistrów czy plecaków, a więc także i pojemniejsze. Większość modeli posiada usztywnione, wyprofilowane plecy, a także szelki, więc w razie potrzeby możemy przenieść taki plecak na plecach czy w ręce.
Najpopularniejszymi i często polecanymi są plecaki Coolpack z trzema komorami, kieszenią na laptopa oraz przywieszką do kluczy. Każdy model na kółkach posiada trzystopniową rączkę, wzmocniony spód oraz kolorowy i modny design. Równie dobrym wyborem będzie plecak na kółkach Paso. Jest on także trzykomorowy, posiada kieszeń przystosowaną do noszenia laptopa i co ważne, jest lekki i pojemny. W przypadku plecaka Paso, teleskopowa rączka jest dwustopniowa i zakończona wygodnym uchwytem. Posiada elementy odblaskowe i usztywniony spód, zabezpieczony nakładką z wodoodpornego tworzywa.

Jakie są wady plecaka na kółkach?

Mimo całej rzeszy fanów rozwiązania jakim jest plecak na kółkach, pojawiają się także głosy sprzeciwu. Krążą opinie, iż plecak na kółkach wcale nie jest aż tak dobry dla kręgosłupa naszego dziecka. Ciągnięcie go za sobą wymusza bowiem nienaturalnie skręconą postawę oraz odchylenie do tyłu jednego z barków. Można jednak łatwo pozbyć się tego problemu, zmieniając pozycję i pchając plecak przed sobą.
Kolejną wadą, która jest często wymieniana, jest fakt iż rok szkolny trwa głównie w okresie jesienno-zimowym, dlatego też plecak na kółkach ciągnięty jest zazwyczaj po wodzie, błocie lub śniegu. Coraz więcej modeli posiada jednak odpowiednio wysokie i grube kółka, a także usztywnione i wzmocnione dno, wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Co ważne, znajdziemy także plecaki ze specjalnym ochraniaczem, który możemy założyć na zabrudzone koła wchodząc do szkoły czy do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *