nauczyciel języka obcego

Najpopularniejsze języki obce w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych jest przydatna w życiu codziennym, pracy czy szkole. Wiele osób potrafi posługiwać się jednym, dwoma a nawet trzema językami na raz. Jednak zanim zaczniemy naukę, trzeba zastanowić się nad tym, który język wybrać. Przedstawiamy zatem listę najpopularniejszych języków w Polsce, aby ułatwić wam to zadanie.

Badania językowe

Według regularnie przeprowadzanych badań ESKK, od ostatniej dekady język angielski i niemiecki królują na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych języków. Trudno się dziwić takiemu wynikowi, gdyż języki te są najczęściej słyszane w wielu krajach, w tym także w Polsce. Angielskiego uczymy się tak naprawdę od dziecka, a język niemiecki jest często drugim wybieranym przez nas językiem w edukacji szkolnej. Według TNS na trzecim miejscu plasuje się język rosyjski, później język hiszpański, a następnie kolejno – język francuski oraz włoski. Warto więc rozważyć naukę tych języków, gdyż przez ich popularność mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie w karierze zawodowej.

Nowe możliwości językowe

Ciekawym faktem jest to, że na uczelniach wyższych oraz w szkołach językowych powstaje wiele nowych grup związanych z tzw. „językami egzotycznymi”. Wśród nich możemy znaleźć całą rodzinę języków azjatyckich, czyli japoński, koreański, chiński itd. Możemy także skorzystać z kursów związanych z nauką języka arabskiego, szwedzkiego czy nawet egipskiego. Jedno jest pewne, każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego jakie są wasze preferencje, wszystkie instytucje wychodzą wam naprzeciw i dają możliwość rozwoju.

Języki egzotyczne a popularne

Na pewno wielu z was zastanawia się, czy warto uczyć się języków popularnych, czy jednak postawić na coś bardziej egzotycznego. Rynek pracy diametralnie zmienia się z roku na rok. Mamy wiele nowych zawodów, które się kształtuję lub odgrywają coraz większą rolę. Coraz więcej firm zaczyna współpracę z zagranicznymi kontrahentami, także i z poza Europy. Taka firma z pewnością będzie potrzebować wtedy pracowników potrafiących komunikować się w języku danego państwa. 

Warto jednak przed wyborem języka sprawdzić ile krajów się nim posługuje, ile osób na całym świecie potrafi mówić w tym języku. Lepiej nauczyć się czegoś, co naprawdę nam się przyda, niż wydać pieniądze na szkołę językową, a po niej w ogóle nie korzystać z danego języka. Trzeba patrzeć na to przyszłościowo. Z jednej strony warto znać język, który zna co piąta osoba na świecie, jednak znajomość np. niemieckiego nie jest czymś wyszukanym ani nowym dla pracodawców. Lepiej w tej sytuacji będzie wyglądać w CV język arabski niż przeciętny francuski. To zależy oczywiście od wymagań firmy, ale przy wyborze języka warto uwzględnić ten aspekt i dobrze go przeanalizować.

Próbuj, bo warto!

Warto próbować nauki języków. Po pierwszej nieudanej próbie nie należy się poddawać. Może po prostu to nie był język dla nas? Wtedy warto rozejrzeć się za innym. Nauka języków nie należy do tych najprostszych, jednak każda próba przybliża nas do celu, a każda porażka ucz. Samo nauczenie się zwrotu „dzień dobry” po arabsku należy traktować jako osobisty sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *