native

Native speaker, czyli nowy wymiar nauki

Coraz częściej możemy spotkać się z określeniem „native speaker” w kontekście edukacji. Native speaker odgrywa bardzo dużą rolę w nauce języków obcych. Jednak część z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, na czym polega oraz jak wygląda nauka w taki sposób. Spróbujemy rozwiać wasze wątpliwości na ten temat.

Kim jest native speaker?

Native speaker to według słownika języka polskiego rodzimy użytkownik danego języka, zwłaszcza nauczyciel tego języka za granicą. Z definicji wynika, że jest to osoba, która z danym językiem zna się od najmłodszych lat. Osoba ta nie zastanawia się nad poprawnością swoich wypowiedzi oraz nad ich gramatycznym aspektem, tylko mówi tak, jak potrafi. Można powiedzieć, że tak naprawdę nativem jest każdy z nas w kontekście języka polskiego, którego uczymy się od dziecka. 

Tradycyjna nauka języka

Naukę języka zwykle rozpoczyna się od prostych zwrotów i słów. Piszemy je, czytamy, uczymy się alfabetu. Później przychodzi czas na gramatykę. Najczęściej uczymy się gramatyki na suchych przykładach z książki, a to uczy nas schematycznego podejścia, które może nam się przydać w przyszłości, np. podczas egzaminów. Rzadko zdarza się tak, że uczymy się jej w sposób mówiony. 

nauka języka obcego

Nauka z native speakerem

Z native speakerem sprawa wygląda inaczej. Rozmawiając z osobą, która zna tylko dany język obcy, nie mamy możliwości zapytania o słówko czy wyrażenie po polsku. Musimy przestawić umysł na rozmowę w danym języku. Czasem jest to ciężkie, gdy brakuje nam słów, ale praktyka pozwala nam uzyskać o wiele lepsze rezultaty, ucząc się w taki sposób, a nie tradycyjnie. Powtarzanie z nativem sprawia, że słowa same zaczynają nam spływać do głowy i łatwiej je zapamiętujemy.

Zalety nauki z nativem

Na pewno dużą zaletą jest kwestia samej rozmowy i sposobu myślenia podczas nauki. Dzięki myśleniu w danym języku podczas mówienia łatwiej nam później porozumieć się z obcokrajowcami. Poza tym możemy też dowiedzieć się ciekawych rzeczy związanych z kulturą kraju, z którego pochodzi native speaker. 

Czy warto?

Według wielu osób lekcje z native speakerem są bardziej wartościowe niż zajęcia w szkole. Z pewnych względów mają rację. Poprzez rozmowę tak naprawdę jesteśmy w stanie zapamiętać i nauczyć się więcej, niż przez robienie suchych zadań na kartce. Z drugiej strony, jeśli chcemy stać się specjalistami w danym języku, warto poznać zasady gramatyczne i dobrze je stosować. Wybór trybu nauki zależy od tego, co chcemy osiągnąć i czego planujemy się nauczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *