plecaki

Plecak na kółkach dla chłopca i dziewczynki – czy to dobry pomysł?

Plecaki na kółkach są coraz popularniejsze w polskich szkołach. W opinii wielu plecaki do szkoły dla dziewczynek i chłopców, które dźwiga się na ramionach, to właściwie już przeżytek. Teraz nadchodzi era małych “walizeczek”, które uczniowie ciągną za sobą po szkole. Czy to dobre rozwiązanie dla najmłodszych dzieci? Jakie są plusy i minusy plecaków na kółkach? Przedstawiamy je w poniższym tekście!

Na co zwracać uwagę kupując plecaki szkolne dla chłopców i dziewczynek?

Przede wszystkim należy ustalić z dzieckiem, w jaki sposób będzie docierać do szkoły i jak będzie z niej wracać. Czy chce pokonywać drogę piechotą, czy skorzysta z komunikacji miejskiej, a może sami będziemy je wozić? Równie istotną kwestią jest rozlokowanie sal lekcyjnych, w których dziecko ma się uczyć. Tę sprawę lepiej jednak poruszyć w rozmowie z nauczycielami lub wychowawcą.

Plecaki na kółkach – zalety

Plecaki na kółkach mają kilka zalet. Są łatwiejsze w transporcie od klasycznych, zakładanych na plecy. Z tego typu bagażem łatwiej poradzić sobie również w autobusie czy tramwaju, gdzie trzeba zmieścić się w tłumie osób jadących do szkoły czy pracy. Są także inne miejsca, w których można wykorzystać plecak na kółkach. Paso, CoolPack czy St.Right to marki, które tworzą solidne produkty, dzięki czemu można ich używać nawet jako bagaż podręczny w podróży.

Wady plecaka na kółkach

Rozważając zakup plecaka na kółkach, należy zwrócić uwagę na rodzaj trasy między domem i szkołą oraz rozmieszczenie klas w budynku. Plecak na kółkach jest znacznie cięższy od tradycyjnego, dlatego założenie go na ramiona wiąże się z dodatkowym obciążeniem kręgosłupa. Jeśli sale lekcyjne znajdują się na różnych piętrach, ciężej będzie go przenosić, a słabsze dzieci będą po prostu ciągnąć plecak po schodach. W ten sposób będzie powoli się niszczył.

Podróż do szkoły na piechotę, w czasie deszczu oraz śniegu, jest jednak bardzo niewygodna. Plastikowe kółka, które posiadają tańsze egzemplarze, stosunkowo łatwo się psują. Plecak na kółkach jest również cięższy od tradycyjnego. A co najistotniejsze, ciągnięcie go jedną ręką nie pozostaje obojętne dla zdrowia pociechy, której tułów pozostaje skręcony.

Jaki powinien być plecak na kółkach?

Gdy zdecydujemy się na nowocześniejsze rozwiązanie, musimy oczywiście sprawdzić szereg kwestii, tak jak to ma miejsce w przypadku kupna tradycyjnego tornistra. Powinny interesować nas jedynie nieprzemakalne plecaki. Majewski i inne wcześniej wymienione firmy tworzą produkty, które mają bardzo mocne szwy. Najlepiej, jeśli są wykonane solidnymi, grubymi nićmi. Dół produktów powinien być dodatkowo wzmocniony, ponieważ tam najczęściej dochodzi do przetarć – to efekt ciągnięcia plecaka po schodach lub nierównym chodniku. Najlepszym typem rączki jest rączka teleskopowa, którą blokuje się na odpowiedniej długości.

Trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Zarówno tradycyjny plecak, jak i ten na kółkach, mają swoje wady i zalety. Wybór powinien być zawsze poprzedzony dokładną analizą, najlepiej przeprowadzoną na podstawie naszych wskazówek. Pozwoli to wybrać lepszą opcję dla Waszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *