kaligrafia

Nauka kaligrafii w domu – niezbędne akcesoria

Kaligrafia, czyli sztuka estetycznego i starannego stawiania liter, niektórym może wydawać się przeżytkiem. W końcu dziś coraz mniej osób w ogóle używa pióra, wszystkie dokumenty spisuje się na klawiaturze. Wbrew pozorom nauka kaligrafii nawet obecnie ma jednak sporo zalet. Można ją zresztą rozpocząć bez wychodzenia z domu, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie przybory.

Czym jest kaligrafia?

Podstawową definicję tego słowa już przytoczyliśmy. Wyraz “kaligrafia” wywodzi się z języka greckiego, z połączenia słów “kalos”, czyli piękny, dobry, a także “graphein” – pisać, malować. Do pięknego pisania, w zależności od okresu historycznego i szerokości geograficznej, używano różnych przyborów – od patyka, przez gęsie pióro, po maczane w kałamarzu pióro ze stalówką.

Historia kaligrafii

Kaligrafia jest znana już od starożytności. Przed wiekami analfabetyzm był powszechny, ludzie potrafiący czytać i pisać wzbudzali więc szacunek. A że w dodatku za pomocą pisma utrwalano przekazy religijne, sama czynność kreślenia liter nabierała czasem uświęconego charakteru. Kaligrafii nauczano też w szkołach – w Polsce powszechnie mniej więcej do połowy XX wieku.

Kaligrafia i jej zalety

Sztuka kaligrafii nie jest obecnie tak powszechna, jak przed laty. Jej popularności zaszkodził rozwój pisma maszynowego, dziś piszemy muskając palcami klawiaturę komputera czy ekran telefonu. Odręczne pisanie wciąż ma jednak szereg zalet i warto je rozwijać. Otaczanie się pięknymi przedmiotami nadal sprawia nam przyjemność, a stworzenie czegoś pięknego, jak choćby estetycznie napisanych słów – wręcz podwójną. Pisanie ręczne wspiera koordynację potrzebną do obsługiwania małych przedmiotów, których coraz więcej w codziennym życiu. Aktywuje również mózg i połączenia synaptyczne, jest też bardziej świadome niż klepanie w klawiaturę – pisząc piórem czy długopisem, lepiej zapamiętujemy i rozumiemy nasze notatki. Odręcznie i pięknie napisana kartka pocztowa czy list z gratulacjami wciąż są też wyrazem klasy piszącego i wyjątkowym upominkiem.

Jak się uczyć kaligrafii w domu?

Dziś kaligrafii możemy uczyć się z różnego rodzaju książek lub kursów, na powrót powstają też szkoły kaligrafii. Nie ma jednak przeszkód, by podstawy poznawać w domu. I to już od najmłodszych lat – wystarczy zaopatrzyć dziecko w pióro Pelikan Griffix. W przypadku dzieci najważniejsza jest wygoda, bez niej można łatwo zniechęcą się do pisania. Pelikan Griffix są wyjątkowo komfortowe, na rynku dostępne są bowiem pióra wieczne tej serii wyprofilowane specjalnie dla osób lewo- i praworęcznych.

Młodzież i dorośli mogą sięgnąć po klasyczne wieczne pióra, ale także pióra specjalnie przeznaczone do kaligrafii, jak na przykład Pilot Plumix Fine czy Pilot Parallel Pen. Sklep z akcesoriami do pisania powinien oferować właśnie takie, specjalistyczne przybory wyposażone w stalówki ze stali nierdzewnej. Pióra Pilot Plumix wyróżniają się lekkim uchwytem i ergonomiczną budową. Są dostępne ze stalówkami w kilku rozmiarach, można do nich dokupić naboje w kilku kolorach. Do pisania potrzebny będzie również papier, ale tutaj w zupełności wystarczą zwykłe biurowe arkusze do drukarek i kserokopiarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *