plecaki

Plecak dla przedszkolaka a plecak dla pierwszoklasisty – czym się różnią?

Koniec przygody z przedszkolem oznacza najczęściej osiągnięcie wieku, który zobowiązuje naszą pociechę do rozpoczęcia nauki szkolnej. Dla rodziców to z kolei konieczność zakupu nowego plecaka, który powinien być inny niż ten, który dotychczas był noszony do przedszkola. Jaki powinien być plecak dla przedszkolaka, a jaki dla ucznia pierwszej klasy? Czym się różnią? Lepiej kupić plecak, a może tornister? Odpowiadamy na te pytania!

Plecaki do przedszkola – jak wyglądają?

Małe dziecko – mały plecak. To podstawowa zasada, którą kierować powinniśmy się jeszcze podczas zakupu plecaczka dla pociechy, która będzie uczęszczała do przedszkola. Nie trzeba do niego bowiem pakować nic poza przekąskami, czymś chłodnym do picia, ulubionymi zabawkami oraz ubraniami na przebranie. Wszystkie przybory do malowania lub innych prac artystycznych z reguły są dostarczane przez panie przedszkolanki, dzięki czemu nie musimy martwić się o konieczność noszenia ich przez dziecko. Plecaki do przedszkola mają na sobie różne dziecięce nadruki, także postaci z bajek. Producenci poszli jednak krok dalej i tworzą trójwymiarowe maskotki, które pełnią funkcję nie tylko plecaczka, ale i przytulanki.

Plecaki do pierwszej klasy – czym się różnią od przedszkolnych?

Pierwszą i najbardziej widoczną różnicą jest wielkość. Szkolne plecaki są już zdecydowanie większe, ponieważ muszą zmieścić się do nich książki czy bloki rysunkowe. Liczba książek, zeszytów, przyborów do pisania i malowania, a także butów i ubranek na zajęcia sportowe, potrafi być ogromna. Bardzo istotne jest, żeby wybrać plecak pojemny, w którym zmieszczą się wszystkie potrzebne przedmioty. Należy zwracać uwagę także na wagę plecaka – im niższa, tym lepsza. Producenci prześcigają się w tworzeniu jak najlżejszych. Całe obciążenie na plecach dziecka, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinno wynosić (w zależności od wieku) 10-15% masy ciała naszej pociechy. Im więc lżejszy plecak, tym mniejsza waga.

Tornister dla dziewczynek i chłopców – czy jest lepszy od plecaka?

Dużą zaletą tornistra jest usztywnienie, które wymusza na dziecku utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jest on jednak znacznie cięższy od plecaka. Obecnie, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, także plecaki produkuje się ze specjalnym usztywnieniem. Nie jest ono tak mocne jak w tornistrach, ale również dobrze spełnia swoje zadanie. W tornistrze łatwiej jest także utrzymać porządek. Z drugiej jednak strony dziecko może uznać, że jest on “obciachowy” i prosić o nowy plecak, ponieważ w szkole to one są najpopularniejsze.

Plecaki i tornistry – jak wyglądają?

Dzieci podczas zakupu szkolnego plecaka lub tornistra mają do wyboru szereg motywów oraz nadruków. Począwszy od postaci z bajek i filmów, poprzez różnego rodzaju ciekawe motywy zwierzęce i kwiatowe, skończywszy na klasycznych i tradycyjnych jednokolorowych plecakach sportowych. Warto zapytać dziecko, który model podoba mu się najbardziej i wówczas sprawdzić, czy jest on odpowiednio dopasowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *