Dziecko w szkole z plecakiem

Tornister czy plecak – co będzie lepszym wyborem dla pierwszoklasisty?

Rodzice przedszkolaków, którzy rozpoczynają od września naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, muszą znaleźć dla nich odpowiedni plecak w który pociechy zapakują wszystkie obowiązkowe przybory, zeszyciki i książki. Jaki wybrać? A może lepszym pomysłem będzie tornister? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Plecaki do przedszkola – jakie były?

Zasadniczą różnicą jest przede wszystkim wielkość, ponieważ plecaki przedszkolaków to w rzeczywistości miniaturki tego, co muszą nosić do szkoły. W plecaczkach powinno się mieścić jedzenie, coś do picia, koszulka na przebranie w przypadku poplamienia i ewentualnie ulubiona zabawka. Pozostałe rzeczy z reguły przynoszą maluchom panie przedszkolanki lub po prostu znajdują się one już na miejscu.

Plecak czy tornister do pierwszej klasy

Najbardziej istotną kwestią, którą powinni mieć na uwadze rodzice jest to, jak ciężar będzie rozkładał się na plecach dziecka. Tornistry są bardzo sztywne i posiadają łatwe do pakowania komory, dzięki czemu ciężar jest usztywniony. Producenci plecaków również jednak, w trosce o zdrowie naszych dzieci usztywniają plecy. Układ kostno-stawowy młodego człowieka cały czas się rozwija i nie można na tym etapie wykrzywiać go nadmiernym obciążeniem.

Plecaki do szkoły – co wolą dzieci?

Najmłodsi zdecydowanie bardziej wolą plecaki od tornistrów. Są one bardziej praktyczne, wyraziste i luźne. Coraz mniej pociech decyduje się na ten rodzaj ekwipunku. Trudno się dziwić, im mniejsza liczba maluchów z tornistrami w szkole lub klasie, tym automatycznie dziecko chce dostosować się do grupy i podobnie jak oni – nosić plecak. Robiąc zakupy kupujmy więc zawsze takie, które mają sztywne plecy, regulowane ramiączka i są lekkie, aby zapobiegać obciążeniom kręgosłupa syna lub córki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *