alimenty dla dziecka

Co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów?

Rozpad małżeństwa to wielki cios, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Pociechy często nie wiedzą, dlaczego rodzice postanowili się rozejść. Warto więc na każdym etapie rozpraw rozmawiać z dzieckiem, tłumacząc mu zaistniałą sytuację. W żaden sposób nie powinniśmy jednak nastawiać malucha przeciwko drugiemu z rodziców, nawet gdy ten np. nie interesuje się losem dziecka bądź nie płaci zarządzonych przez sąd alimentów. Warto również wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy były partner czy partnerka nie wspiera nas finansowo.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

W egzekwowaniu alimentów od jednego z rodziców z pewnością pomoże nam radca prawny lub adwokat. Zawiercie, Kraków czy inne większe miasta to siedziby wielu firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Z pewnością znajdziemy więc kogoś, kto podpowie, jakie kroki podjąć. Aby znaleźć odpowiednią kancelarię, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. „adwokat rozwody Kraków”.

Niezapłacone alimenty – co robić?

W Polsce każdego dnia przeprowadzane są rozwody. Kraków czy Warszawa to miasta, w których sądy mają ręce pełne roboty. W przypadku rozpadu małżeństwa, które posiada dzieci, najczęściej sędzia orzeka alimenty. Ich wysokość zależy m.in. od dochodu rodzica, który ma wspomagać finansowo swoją pociechę. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mimo orzeczonych alimentów, były małżonek bądź małżonka nie płaci określonej przez sąd kwoty? W takiej sytuacji mamy kilka wyjść. Przede wszystkim możemy udać się do komornika sądowego, zażądać alimentów od dziadków dziecka, zawiadomić o tym fakcie prokuraturę bądź skorzystać z funduszu alimentacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *