biuro księgowe

Obalamy 3 najpopularniejsze mity o pracy księgowego

W przeświadczeniu o księgowości utarł się obraz starszej Pani za biurkiem z kalkulatorem i olbrzymią ilością papierów, czy tak jest naprawdę? Nie każdy zdaje sobie, jak ciekawe i różnorodne zadania są realizowane przez każde biuro rachunkowe. Wieliczka i inne miejscowości, gdzie znajdują się biura księgowe wykazują się masą wyzwań!


Księgowy musi być dobrym matematykiem

W aktualnych realiach człowieka zastępuje komputer. Nie trzeba być doskonałym matematykiem, aby być dobrym księgowym. Teraz bardziej liczy się chęć nauki i poznawania coraz to nowszych programów.

Tabelki i cyferki

Tutaj nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ rzeczywiście jednym z zadań jest wpisywanie danych z dokumentów, ale działania na nich są wykonywane w zautomatyzowany sposób. Więc pozostaje nam ciekawa kwestia – tworzenie raportów oraz przewidywanie tendencji. Tworząc takie raporty analizujemy przeszłe incydenty, oceniamy ryzyko i w pewnym sensie obstawiam co może się stać. A to chyba brzmi dużo ciekawiej niż wypełnianie tabel?

Nie dotyczy to jedynie dużych firm, ponieważ każde nawet dopiero rozwijające się przedsiębiorstwo będzie zlecało tworzenie takich analiz.

Księgowi mają dużo nadgodzin

W zależności od umiejętnego rozłożenia sobie pracy, nadgodziny nie powinny być problemem. Oczywiście w ciągu roku można liczyć na pewną sezonowość. Szczególnie okres rozliczeń podatkowych czy początek roku to czas, gdy biura księgowe będą miały więcej pracy, ale jeżeli praca jest dobrze rozdzielona w zespole – nie będzie to problem.

Czy warto być księgowym?

Znajomość praw podatkowego, bycie zorientowanym w tematyce płatności, świadczeń i zasiłków też jest zawsze przydatna. Może to być zawód, w którym będziemy pracować chwilkę, a potem łatwiej będzie nam otworzyć własne przedsiębiorstwo lub będzie to nasza życiowa ścieżka kariery. Rachunkowość daje nam duże pole do manewru!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *