ścieżka kariery

Ścieżka kariery księgowego – zobacz czy to praca dla Ciebie!

Przed wyborem miejsca pracy warto zastanowić się, jaka jest nasza możliwa ścieżka kariery. Czy dla osób o zdolnościach matematycznych i niezwykle przedsiębiorczych najlepszym miejscem zatrudnienia jest biuro rachunkowe? Wieliczka czy Warszawa w którym mieście warto szukać zatrudnienia? Zobacz na co zwrócić uwagę, przed wyborem zawodu księgowego!

Umiejętności

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, na to że jeśli dana osoba myśli przyszłościowo o pracy księgowego powinna mieć odpowiednie kwalifikacje, które można zdobyć poprzez:

  • technikum ekonomiczne,
  • oficjalne certyfikaty,
  • studia wyższe,
  • kursy dokształcające.


Jest to uzasadnione tym, że wyższe stanowiska i samodzielność w wykonywanym zawodzie musi być poparta odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami.

Lokalizacja

Jeśli mowa o lokalizacji, sprawdzają dane na portalu barometrzawodowy.pl możemy przewidzieć, w jakich regionach dane stanowisko jest poszukiwane. Na podstawie tych danych oraz ofert pracy możemy określić, gdzie najłatwiej będzie nam znaleźć pracę.

Szczeble w karierze

Karierę księgowego możemy podzielić na następujące etapy:

Asystent


Jest to pierwszy stopień w karierze w rachunkowości. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć ten typ pracy na studiach, w trakcie praktykach i wakacji. Praca polega na wypełnianiu prostych obowiązków takich jak, porządkowanie i weryfikacja dokumentów oraz wprowadzanie informacji do baz danych.


Młodszy księgowy


Zadania, za które jest odpowiedzialny młodszy księgowy to dalej wprowadzenie danych i ich aktualizacja, a w dodatku dokumentowanie transakcji, weryfikacja szczegółowych danych oraz sprawowanie pieczy nad systemem ewidencji księgowej podmiotów gospodarczych.


Samodzielny księgowy


Na typ etapie kariery wymagane jest kilkuletnie doświadczenie, ponieważ do codziennych obowiązków dochodzi sporządzanie raportów i zeznań finansowych, księgowanie dokumentów czy też współpraca z instytucjami państwowymi.


Główny księgowy


Na tym stanowisku pracownik jest odpowiedzialny za kontrolę i nadzór nad dokumentacją oraz nad prawidłowym sporządzaniem raportów przygotowywanych przez osoby, nad którymi ma on zwierzchnictwo.


Dyrektor finansowy


Najbardziej intratny stopień kariery wiążę się z największą odpowiedzialnością. Zarządza się środkami finansowymi całego przedsiębiorstwa, decyduje o strategii finansowej i optymalizuje wszystkie możliwe płaszczyzny. W dodatku, przełożony musi dbać o zatrudnienie, motywację i zaangażowanie pracowników.

Jak widać ścieżka kariery jest długa. I jak, zapisujesz się na kurs rachunkowości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *