prawa do twórczości

Prawa do cudzej twórczości – w jaki sposób zostać udostępnione?

Większość zasobów znajdujących się w Internecie jest objęta prawami autorskimi. Oznacza to, że wykorzystywanie ich na własny użytek bez pisemnego zezwolenia jest niedozwolone. Zdarza się często tak, że akurat to zdjęcie czy ten film mógłby pomóc w promocji naszego biznesu. Wówczas należy sporządzić umowę o przekazanie autorskich praw majątkowych. Chcesz wiedzieć jak długo na mocy takiej umowy będziesz mógł dysponować danymi dziełami? Zastanawiasz się czy to jedyny sposób uprawniający cię do wykorzystywania cudzej twórczości? Odpowiedzi znajdziesz w poniższych akapitach!

Autorskie prawa majątkowe – jak długo obowiązują?

Możliwość legalnego korzystania z cudzej twórczości dają autorskie prawa majątkowe. Czas trwania takiej umowy wynosi siedemdziesiąt lat od śmierci twórcy lub współtwórców. Co w sytuacji, kiedy twórca nie jest znany? Wówczas brana jest pod uwagę data udostępnienia dzieła.

Na jakiej mocy można także legalnie korzystać z cudzej własności?

Posiadając licencję na korzystanie z danego dzieła, możemy legalnie używać go do własnych celów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne rodzaje licencji. Prawa autorskie można uzyskać na wyłączność lub nie. W pierwszym przypadku z twórczości może korzystać tylko jedna osoba. Jeśli licencja jest niewyłączna, korzystanie z dzieła jest możliwe przez kilka osób. Oczywiście często nieuczciwa konkurencja w Internecie z premedytacją wykorzystuje ten drugi rodzaj licencji, chcąc wypromować się kosztem innej firmy, która korzystała z twórczości wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *