Zabieg leczenia kanałowego

Zabieg leczenia kanałowego – kiedy, jak i czy boli?

Leczenie kanałowe dla wielu osób brzmi przerażająco – pacjenci za wszelką cenę starają się go uniknąć, obawiając się ogromnego bólu. Niepotrzebnie – każdy sklep stomatologiczny oferuje szeroką gamę środków znieczulających, jak na przykład działające nawet sześć godzin Citocartin. W artykule tłumaczymy na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, kiedy jest ono niezbędne i jakie znieczulenie stomatologiczne jest stosowane podczas zabiegu.

Endodoncja – na czym polega leczenie kanałowe?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na początku ząb trzeba dokładnie oczyścić z zakażonej miazgi i wielokrotnie odkazić. Następnie lekarz osusza kanały i wypełnia je specjalnymi materiałami – najczęściej używana jest gutaperka, czyli naturalna żywica. Po dokładnym zatkaniu kanału, uniemożliwiającym przenikanie do niego jakichkolwiek bakterii, stomatolog przystępuje do odbudowy korony zęba. Przy takim zabiegu wykorzystywane są również endometry i endometry.

Leczenie kanałowe a ból

Zabieg leczenia kanałowego jest niezwykle skomplikowany, wymagający bardzo głębokiej ingerencji w strukturę zęba (więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu http://stomatologia.malopolska.pl/.) Z pomocą przychodzą niezawodne substancje znieczulające miejscowo. Znieczulenie regionalne najczęściej podawane jest w formie iniekcji – odpowiednią dawkę preparatu wstrzykuje się do dziąsła, więzadła przyzębnego lub samego zęba. Bardzo często stosowane są leki na bazie lidokainy – na przykład Lignocainum. Równie popularne są preparaty oparte na artykainie. Do najpopularniejszych należy Ubistesin czy Citocartin, w których poza artykainą znajdziemy epinefrynę.

Po zabiegu ząb jest przez jakiś czas bardziej wrażliwy. Lekka bolesność, z reguły podczas gryzienia, nie powinna niepokoić – to minie. Niestety, jak po każdym leczeniu, tutaj także możliwe są powikłania. Jeżeli ból się nasila, może to świadczyć o stanie zapalnym. Jeżeli cokolwiek po zabiegu budzi wątpliwości pacjenta, zawsze warto skontaktować się ze stomatologiem i opowiedzieć o niepokojących symptomach.

Kiedy wykonuje się zabieg leczenia kanałowego?

Zabieg endodontyczny to ostatni ratunek przed koniecznością ekstrakcji. U pacjentów, gdzie zapalenie miazgi jest już nieodwracalne. Dotknięte nim zęby są wrażliwe i mogą bardzo boleć.
Do takiego stanu dochodzi z reguły za sprawą zaniedbania. Rozległa próchnica wynikająca z braku regularnych przeglądów to poważny problem, któremu lepiej zapobiegać niż go leczyć. Dorosłe osoby powinny udać się na kontrolę przynajmniej raz na pół roku, nawet jeśli nic nie budzi ich niepokoju – gdy zaczyna boleć, czasami jest już za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *