Upgrade do WIndows 11 - Zrzut ekranu z Windows 11

Czy warto zrobić upgrade do Windows 11? Nowy system Microsoft

Dosyć niedawno, a dokładniej 5 października Microsoft przedstawił nowe wydanie swojego kultowego systemu – Windows 11, czyli system powstały na gruzach Windows 10X

Mimo słów, iż Windows 10 będzie ostatnim wydaniem tego systemu i stanie się usługą, która będzie nieustannie rozwijana poprzez aktualizację, to jak widzimy zdanie zarządu firmy się zmieniło.

Tak oto dostaliśmy całkowicie nowy system z rodziny Windows.

Zapraszamy do czytania artykułu, w którym dowiesz się czy warto zrobić „upgrade do windows 11„!

Czym różni się Windows 11 w porównaniu do poprzednika, czyli czy warto robić upgrade do Windows 11?

Na pierwszy rzut oka widać, że Microsoft zmodernizował nowy system wizualnie. Pojawiły się elementy przeźroczystości, cienie i zaokrąglone rogi. Zaktualizowano menu start, a ikony z paska zadań, które niegdyś występowały po lewej stronie, zostały umiejscowione na środku. Zmieniono także widok zadań oraz wprowadzono szereg uaktualnień wizualnych między innymi, nowe ikony, tapety, dźwięki i animacje.

Najnowszy Windows 11 odnawia panel ustawień i eksplorator windows.

Niektórzy mogą dostrzec brak trybu tabletu, który usunięto, by dopasować obszary GUI do obsługi palcem, przez co dotykowa została znacząco usprawniona.

Co usprawnia nowy system Windows 11 – czyli zapożyczenia z konsol

W nowym systemie usprawniona została praca na wielu ekranach, co szczególnie widać po odłączeniu zewnętrznego monitora.

Najnowszy Windows 11 znacznie szybciej uruchamia programy oraz zawiera nowe rozwiązania dla graczy.

Auto HDR

Auto HDR to nowa funkcja występująca w Windows 11, która polega na tym, że pozwala na włączenie HDR (szeroki zakres tonalny) w grach, które go nie obsługują. Sprawia, że można uzyskać większą głębię i żywe kolory w starszych grach.

Za ową funkcję odpowiadają algorytmy AI przez co deweloperzy nie muszą trudzić się ze zmianą kodu źródłowego gry. 

Mimo wszystko nie zastąpi to natywnego HDR, ale jest to przydatna funkcja dla graczy, którzy chcieliby zagrać w odrobinę ładniejsze, starsze produkcje.

Najnowszy Windows 11 - schemat działania Auto HDR
Schemat działania Auto HDR na przykładzie gry Gears 5 Hivebusters
(źródło: Devblogs.microsoft)

Większe szanse dla deweloperów 

Upgrade Win 10 do Win 11 przynosi również ze sobą nowy Microsoft Store, który otwiera drzwi dla większej ilości twórców i ISV (niezależnych dostawców oprogramowania). Mogą oni publikować tam swoje aplikacje na wzór Play Store z Androida. Microsoft odświeżył też jego wygląd i prędkość działania za pomocą nowych narzędzi programistycznych.

DirectStorage

Upgrade do Windows 11 sprawia, że do naszego komputera zostaje pobrana funkcja DirectStorage. Jest to interfejs, który za zadanie ma obsługę odczytu i zapisu danych z pamięci. DirectStorage wykorzystuję “pełnie możliwości” z dysków, co przekłada się na przyspieszone wczytywanie danych i ładowanie poziomów w grach.

Najnowszy Windows 11 - schemat działania DirectStorage
Schemat działania DirectStorage
(źródło: Tweaktown)

Bezpieczeństwo

Microsoft obiecuje, że aktualizacja do Windows 11 sprawi, że bezpieczeństwo użytkowników znacząco wzrośnie, co widać już w wymogach Windows 11. Od teraz wymagany jest TPM 2.0 (Trusted Platform Module), czyli układ scalony zamontowany na płycie głównej, który odpowiada za szyfrowanie i deszyfrowanie danych. Zwiększa on bezpieczeństwo poprzez przechowywanie klucza do szyfru w owym układzie. Dzięki temu tylko ten jeden moduł który dane zaszyfrował, będzie w stanie je odszyfrować.

Oprócz TPM Windows 11 posiada również Secure Boot. Jest tomechanizm UEFI, dzięki któremu podczas “bootowania”, czyli rozruchu komputera uruchamiane są tylko zaufane programy, które zawierają cyfrowy certyfikat. Powstał on po to, by podczas bootingu do systemu nie przedostało się malware, czyli złośliwe oprogramowanie.

Obsługa aplikacji androidowych za pośrednictwem sklepu Amazon

Premiera Windows 11 sprowadziła na rodzinę Windows jedną z ważniejszych nowości, czyli obsługę aplikacji z Androida. Za parę miesięcy każdy kto ma Windows 11 będzie mógł uruchomić na komputerze to co ma na telefonie. Upgrade do Windows 11 będzie znaczącym ułatwieniem dla graczy.

Powiedzmy szczerze, który gracz mobilny choć raz nie zirytował się przez konieczność instalowania dodatkowego oprogramowania takiego jak BlueStacks, tylko po to, żeby pograć sobie w na przykład “AFK Arena”, czy “Subway Surfers” na dużym ekranie.  Dzięki nowej funkcji Windows nie będzie trzeba się już tym dręczyć. 

Integracja Xbox Game Pass

Zapewne większość czytelników, chociaż kojarzy usługę Xbox’a. Po uiszczeniu miesięcznej opłaty gracz dostaje dostęp do wielu tytułów, których ilość jest stale rozszerzana. 

System Windows 11 zostanie zintegrowany z Xbox Game Pass. Poprzez to usługa będzie już w systemie od samej instalacji co sprawi, że komputer będzie praktycznie jak konsola.

Czat z Microsoft Teams

Specjalnie dla uczniów Microsoft zintegrował pasek zadań z czatem. Pozwala to na jeszcze szybszy kontakt z nauczycielami, czy też ważnymi osobami.

A więc czy warto wpisać w Google „Windows 11 aktualizacja”?


Póki co upgrade do Windows 11, przynosi ze sobą same plusy. Programistom udało się uniknąć większych błędów w systemie, choć jest on jeszcze w fazie testów. Według nas najlepiej jest spróbować samemu, byś sam ocenił czy warto zmieniać swój system. Pamiętaj, że jeśli ci się on nie spodoba, to masz 10 dni na powrót do “dziesiątki”.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony Ithardware.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *