Granie na konsoli w popularną grę sportową

Popularne gatunki gier komputerowych – co musisz o nich wiedzieć?

Ostatnimi czasy w branży gier nastąpiła swoista rewolucja. Gdybyś cofnął się paręnaście lat wstecz, to zauważyłbyś, że podział gier komputerowych jest dużo uboższy, niż obecnie.

Jeśli czujesz, że jesteś “w lesie” i chciałbyś nadrobić te najbardziej popularne gatunki gier, jakie powstały na przestrzeni lat, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Jakie są rodzaje gier? – Najpopularniejsze gatunki gier komputerowych

Gatunki gier rozmnożyły się jak grzyby po deszczu. Obecnie z nich wszystkich wyróżniamy kilka podstawowych, najważniejszych. Są to mianowicie gry zręcznościowe, fabularne i strategiczne. A teraz omówmy poszczególne gatunki.

Gry zręcznościowe – co to za gatunek gier?

Rodzaje gier PC - Battlefield 5, czyli słynna gra FPS
90Battlefield 5 (2018), najbardziej rozpoznawalna gra FPS.
(źródło: Ppe)

Zacznijmy od gier wymagających od gracza tytułowej zręczności. Jest to rozrywka, która stawia na szybką i ciągłą akcję. Gry te zmuszają gracza do strategicznego myślenia i rozwiązywania zagadek logicznych. Podział gier komputerowych wystąpił również w głównych gatunkach gier, przez co powstały „podgatunki”.

Podgatunki “zręcznościówek” to:

  • FPS’y (first person shooter)

To strzelanki postawione z pierwszej osoby, co oznacza, że gracz patrzy oczami granej postaci. Rozgrywka w tym gatunku polega na tym, iż bohater walczy hordami przeciwników i stopniowo ulepsza swoją broń. 

By poziom trudności nie uległ zmniejszeniu, wraz z ulepszaniem bohatera, przeciwnicy również stają się silniejsi.

Gatunek ten powstał za sprawą takich gier jak Doom, czy Quake. Obecnie najpopularniejszym przedstawicielem FPS’ów jest Battlefield i Call of Duty.

  • TPS (third person shooter)

To odmiana FPS’ów, z różnicą, że kamera występuje za postacią którą sterujemy. Gatunek ten reprezentują tak popularne gry jak GTA, czy Gears of War.

  • Gry platformowe

Tak zwane “platformówki” to podgatunek gier w którym gracz steruje bohaterem, który za zadanie ma podróżować w kierunku określonego celu po drodze wykonując różne akrobacje powietrzne, by pokonać pułapki i przeszkody. Gry z tego gatunku występują zarówno w 2D, jak i w 3D. Najbardziej rozpoznawalną grą jest Super Mario Bros.

  • Survival horror

Są to gry nastawione na przetrwanie w horrorowych warunkach, zawierające element rozwiązywania zagadek rodem z filmów grozy. Słynna gra z tego gatunku to Resident Evil.

  • Skradanki

Gry te polegają na tym, że gracz musi przejść dany poziom, tak, by nie został wykryty przez przeciwnika, eliminując go, bądź omijając. Do tego gatunku należy między innymi Hitman, Metal Gear Solid czy Splinter Cell.

Gatunki gier związane z odgrywaniem roli – czyli gry fabularne (RPG)

Jakie są rodzaje gier? Gra RPG -  Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015), uważana za jedną z najlepszych gier RPG wszechczasów. (źródło: Benchmark)

Jest to jeden z największych i najpopularniejszych gatunków gier jakie kiedykolwiek istniały. Gracz przybiera rolę głównego bohatera, którym steruje. Gracz rozwija swoją postać i jej umiejętności. Ma on też dużą swobodę w kwestii wykonywania zadań

Gry te mają swoje korzenie w swoich imiennikach, grach fabularnych takich jak Dungeons & Dragons. Przykładowe gry RPG to Baldur’s Gate, czy Wiedźmin. „Pod” gatunki gier w przypadku RPG są następujące:

  • MMORPG

To po polsku Masowe Internetowe Wieloosobowe Gry Fabularne. Jest to podgatunek gier RPG który stawia na interakcję graczy między sobą, ich rywalizację czy też współpracę do osiągnięcia celów. W gatunku tym występują gry takie jak World of Warcraft, czy Black Desert Online.

  • jRPG

Zza oceanu przyszedł do nas jeszcze inny RPG, japoński. Od zwykłych RPGów różni go turowy system walki, a także nacisk na relacje pomiędzy zespołem gracza. Najsławniejszym przykładem gatunku jest Final Fantasy.

Gry strategiczne – gatunki gier wymagające myślenia

Rodzaje gier komputerowych - gra strategiczna, Hearts of Iron 4
Hearts of Iron 4 (2016), wymagająca myślenia i mikrozarządzania wojskiem, gra RTS.
(źródło: Gram)

Gry strategiczne polegają na tym, że zwycięstwo nie zależy od czynnika losowego, tylko od strategii jaką obierze gracz. Wymagane jest odpowiednie zarządzanie jednostkami wojskowymi i zasobami, a także umiejętności planowania i myślenia.

  • RTS

Najpopularniejszym podgatunkiem gier strategicznych są RTSy, czyli strategie czasu rzeczywistego polegające na tym, że gracz jak i komputer wykonują ruchy w tym samym czasie. Zazwyczaj celem takich gier jest zniszczenie bazy wroga. Podgatunek ten ma bardzo popularnego przedstawiciela jakim jest: Hearts of Iron 4.

  • Gry turowe

To przeciwieństwo RTSów, tutaj gracz wykonuje ruchy na zmianę z komputerem, stąd nazwa “turowe”. Z tego gatunku znana jest seria “Worms”.

Zapoznałem się z nowymi gatunkami, co dalej? – Jak wykorzystać poznany podział gier komputerowych

Skoro znasz już gatunki gier, to musisz teraz znaleźć interesujące dla Ciebie gry. To bardzo proste, wystarczy, że wejdziesz na jakąkolwiek stronę z porównaniami gier i posortujesz je gatunkowo. Pomoże Ci to znaleźć gry z dobrymi ocenami, z którymi być może spędzisz setki przyjemnych godzin.

Możesz też sprawdzić naszych parę propozycji, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Wybrane gatunki gier i gry, które mogą się Ci spodobać

Crusader Kings III – gra strategiczna

To kolejna gra z serii Crusader Kings wydana przez studio Paradox Interactive. Jest to strategia osadzona w średniowieczu. Polega ona na przybraniu roli władcy nowo formujących się państw i rozwijania ich zarówno militarnie, jak i ekonomicznie.

Występuje w niej motyw dynastii (po śmierci naszej postaci przejmujemy rolę jego dziecka – i tak w kółko, aż postać nie będzie miałą rodzeństwa). Pod niektórymi aspektami stanowi ona mix gatunkowy. Znajdziemy w niej elementy zarówno RPG i RTS.

Wiedźmin III: Dziki Gon – gra RPG

Ostatnia gra z trylogii, najsłynniejsza gra CD Projekt Red. Stworzona została na podstawie książek pod tym samym tytułem napisanymi przez Andrzeja Sapkowskiego. Opowiada ona historię wiedźmina – Geralta z Rivii – zmutowanego płatnego zabójcę potworów.

Akcja osadzona jest w fantastycznej wersji średniowiecza. Jest to RPG nastawiony na eksplorację i walkę. Fabuła została mistrzowsko wykonana, więc aż trudno się od tej gry oderwać.

Red Dead Redemption 2 – gra RPG

Kontynuacja westernowego hitu Rockstara. Jest to wciągająca historia rewolwerowca Arthura Morgana i jego bandzie uciekającej przed stróżami prawa. Gra ta rzuca nas w ogromny otwarty świat, który aż prosi się o eksploracje. Jest to tak piękne miejsce, że chciałoby się zamieszkać tam na zawsze.

Pamiętaj jednak, że przez piękną grafikę sprzęt, który ta gra wymaga jest… obecnie bardzo drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *